Máte rádi v bytě vůně?
Milé ženy …opečováváme naše domovy s tou největší pílí a láskou, a chceme, aby to bylo místo, kam se rádi vracíme, kam přivedeme bez obav návštěvu či pozveme svého miláčka. Ne vždy jsou však prostory ve voňavém stavu. Může být cítit kouř - pokud jsme kuřáci, vůně potravin - pokud máme rádi olomoucké syrečky či romadúr, právě jsme si lakovali nehty, vaříme na cibulce či česneku nebo jsme zrovna měli k obědu fazole či čočku.
Jak nejlépe využít interiérové vůně?
Bytové vůně můžeš použít v několika formách. Interiérový parfém, který umístíš někam, kde se „hýbe vzduch“, nejlépe na nábytku u dveří ve spodní části. Nejhorší místo je na horní poličce v rohu místnosti kam nikdo nepřijde – vůně zůstává na místě a pohyb vzduchu ji neroznese jinam. Trvalou intenzitu můžeš měnit počtem dřevěných tyčinek, podle velikosti místnosti zvolíš správný počet, nikdy se nedávají na začátku všechny. Doporučuji dát 4-5 a teprve druhý či třetí den případně přidat, až nasají a provoní napoprvé byt. Celkem je v balení 8 tyčinek.
Další možností jsou interiérové parfumované svíčky nebo esence do aromalamp - zapálíš na chvíli a protože hoří většinou v tvé blízkosti, velmi dobře ji cítíš. Stačí zapálit na krátkou dobu, provoní místnost a ještě vytvoří romantickou atmosféru. Třetí možností jsou interierové osvěžovače vzduchu a textilií, které jsou takovou pohotovostní pojistkou. Stačí „pšik-pšik“ a voňavá sprška překryje nelibý smrádek - ať je to v kuchyni, když se malinko „zdržíš na balkoně se sousedkou ve velmi nutném rozhovoru“ a na plotně Ti málem hoří brambory, nebo zrovna přišel manžel ze zakouřené hospody či děti z tréninku s propocenými dresy a kopačkami.
Proč mi můj interiérový parfém už nevoní? Opravdu?
Stejně jako klasické vůně v parfémech, tak i zde je na vině tvůj nos. Pokud se navoníš sama, po chvíli svoji oblíbenou voňavku přestaneš vnímat. Tvůj nos si přivykne a vytěsní informaci o vůni z tvého vědomí. Proto už ji pak necítíš, ale okolí ji cítí intenzivně, pokud vedle tebe projde. Stejné to je s bytovou vůní – zvykneš si a zdá se, že už přestala vonět. Pak přijde návštěva a ejhle, hned ve dveřích ti „voňavo“ pochválí. Je dobré střídat vůně podle ročního období, po čase si totiž nosík zvykne i na vůni bytu.
Ale jak uskladnit flakonek a dřívka?
Nikdy nevyhazuj špunt z flakonku, teď se ti bude hodit. Dřívka dej do sáčku a pověs nebo třeba isolepou je přilípni na vnitřní stranu dveří skříně v chodbě. I přes obal ti provoní botník či vestavnou skříň. Pokud ti dřívka zbudou, můžeš je použít jako malinké osvěžovače – dej je nastříhané do malého igelitového pytlíčku se zipem a hod třeba do tašky k hokejové výstroji, mezi boty do botníku, do auta….
PS: … i když si můj nos zvyká na specifickou „vůni“přes 30 let, manželovy zapomenuté použité ponožky vyčenichá vždycky, ať je schová kamkoliv.
Vaše Janina
Další šikulové, kteří si také se smrádkem poradí :-)
Komentár k článku (1)